top of page

Uproszczona procedura przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o.

Zdjęcie autora: adw. Radosław Płonkaadw. Radosław Płonka



Jeśli szukasz informacji na temat przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o., to bardzo dobrze trafiłeś. Artykuł ten powstał bowiem w oparciu o moje doświadczenie zawodowe. Jest to temat szczególnie mi bliski z uwagi na przeprowadzenie tej procedury w ramach przekształcenia mojej spółki rodzinnej, z zupełnie innej branży, w której doradzam prawnie. O tym jakie były tego powody napiszę w kolejnym artykule. Tymczasem konkretnie i do rzeczy.


Artykuł  572 kodeksu spółek handlowych jest w sprawie najważniejszy. To ten artykuł bowiem w znaczący sposób ułatwia, a przede wszystkim przyspiesza procedurę przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. Cieszę się, że nasz ustawodawca wpadł na taki pomysł i znacząco ułatwił chociaż w tym zakresie życie przedsiębiorcy. A zatem zgodnie z tym przepisem, jedynym warunkiem skorzystania z uproszczonej procedury jest to, aby w dotychczasowej spółce jawnej wszyscy wspólnicy mieli prawo prowadzić sprawy spółki zgodnie z zapisami umowy. Jeśli zapisy umowy Twojej spółki przewidują, iż jedynie wybrani wspólnicy mają prawo to robić, aby skorzystać z uproszczonej procedury, przed przekształceniem należy zmienić zapisy umowy. W mojej ocenie i tak warto to zrobić, aniżeli przechodzić przez procedurę na zasadach ogólnych. 


W przypadku bowiem przekształcenia spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, nie stosuje się przepisów art. 557-561 kodeksu spółek handlowych. Spółka przekształcana nie ma obowiązku przygotowania m.in. planu przekształcenia, zawiadamiania wspólników o zamiarze powzięcia uchwały w sprawie przekształcenia, brak jest też obowiązku wyłożenia do wglądu wspólników dokumentacji przekształceniowej i przekazania ustnej informacji o planowanym przekształceniu przed podjęciem uchwały przekształceniowej.


Uproszczona procedura przekształcenia wymaga jedynie przygotowania następujących dokumentów:

  • projektu uchwały w sprawie przekształcenia spółki;

  • projektu umowy spółki przekształconej;

  • sprawozdania finansowego. I tu zatrzymajmy się na chwilę: przepisy wymagają sprawozdania finansowego sporządzonego przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe. Są jednak spółki jawne, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych. W takim wypadku trzeba uwzględnić art. 10[1] kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym, jeżeli spółka osobowa nie jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, sprawozdanie finansowe wykonuje się w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzanie tego sprawozdania. Ponadto w związku z tym, że nie jest przygotowywany plan przekształcenia, sprawozdanie finansowe może być sporządzone na dowolny dzień, nie występuje tutaj bowiem "określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia". 


W przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie ma także wymogu poddania wyceny aktywów i pasywów spółki, badaniu biegłego rewidenta.


Odnośnie uchwały w sprawie przekształcenia spółki to przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. następuje, jeżeli za przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o. wypowiedzieli się wszyscy wspólnicy. Uchwała o przekształceniu powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Jednocześnie uchwała taka powinna zawierać co najmniej:

  • formę prawną spółki, w jaką spółka zostaje przekształcona a zatem w naszym przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

  • wysokość kapitału zakładowego tej spółki;

  • zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;

  • nazwiska i imiona członków zarządu spółki z o.o. 

  • zgodę na proponowane brzmienie umowy spółki z o.o. .


Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  oraz powołanie organów tej spółki.


Po podjęciu uchwały o przekształceniu, zgłaszamy zmiany do KRS. Najważniejszy jest dzień zarejestrowania przez sąd przekształcenia poprzez wpisanie spółki z o.o. do rejestru. Z chwilą wpisu do KRS spółka jawna stanie się spółką z o.o. a wspólnicy przekształcanej spółki jawnej staną się wspólnikami spółki z o.o. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę jawną. Teraz można powiedzieć, że przekształcenie już nastąpiło. Spółce z o.o. przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki jawnej. Numer NIP i REGON pozostaje bez zmian. Zmienia się jedynie numer KRS, ponieważ każdy podmiot ma nadany indywidualny numer przez sąd rejestrowy. Następnie informujemy kontrahentów o przekształceniu, aby uwzględnili przy wystawianiu faktur aktualną formę prawną spółki. Nie musimy natomiast przygotowywać aneksów do umów, uzyskiwać zgody kontrahentów na przekształcenie itp. Jeszcze jedna istotna rzecz odnośnie nazwy spółki. Otóż, w przypadku gdy zmiana nazwy firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie oznaczenia spółki jawnej na spółkę z o.o. a zatem niejako “przy okazji” dokonujemy modyfikacji także nazwy spółki, a nie tylko zmiany jej charakteru prawnego, spółka z o.o. ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu "dawniej", przez okres co najmniej roku od dnia wpisania spółki z o.o. do KRS. W praktyce lepiej zatem zarejestrować przekształcenie, a następnie, jeśli jest potrzeba, dokonać odpowiedniej zmiany nazwy spółki. 


Voila! Można płynnie działać dalej. 


Warto pamiętać, że wspólnicy dotychczasowej spółki jawnej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką z o.o. za zobowiązania spółki jawnej powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.


O tym jakie są zalety przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. w następnym artykule. W kolejnym artykule opiszę także procedurę zgłoszenia przekształcenia do KRS. 


Stay tuned!

Comments


© 2023 by Płonka Ozga Sokolnicki Adwokaci i Radcowie Prawni

bottom of page